Το έργο  «Προηγμένη εκπαίδευση για τη βιώσιμη διαχείριση των βοσκοτόπων» (Advanced training on sustainable management of pastoral systems (TranSuMan), που εγκρίθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στα πλαίσια του ERASMUS+ Key Action 2 (KA220 HED)- Cooperation partnerships in higher education, ολοκληρώνεται επίσημα στις 2 Απριλίου 2024. Το έργο συντονίστηκε από το Universita degli Sudi di Camerino (Italy) και συμμετείχαν επιπλέον το Fundacion Universidad Catolica de Valencia San Vicente Martir (Spain), το Universitatea Babes Bolyai (Romania), ενώ το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας εκπροσωπήθηκε από το Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού. Στο έργο συμμετείχαν τα μέλη του Τμήματος Καθηγητής κ. Μιχάλης Βραχνάκης, Αναπλ. Καθηγητής κ. Ιωάννης Καζόγλου και Αναπλ. Καθηγητής κ. Μάριος Τρίγκας. Παράλληλα από τις αρχές (03/01/2022) έως το τέλος του έργου, απασχολήθηκε ομάδα 17 προτπυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος και ενδιαφερομένων (stakeholders).

Τα σημαντικότερα από τα αποτελέσματα του έργου ήταν η ανάπτυξη (α) μεθοδολογικών οδηγιών, (β) ολοκληρωμένων επιστημονικών εργαλείων (toolkit), (γ) ενιαίου διαδικτυακού μαθήματος (on-line course) και (δ) μελλοντικών προοπτικών και σχεδίου αναπαραγωγής (replicability plan) για την αειφορική διαχείριση των λιβαδιών. Η ανάπτυξη αυτών των επιτευγμάτων καθώς και άλων θεμάτων που σχετίζονται με την οικολογία, διαχείριση και αξιοποίηση των λιβαδιών που αναπτύχθηκαν στη διάρκεια του έργου επικοινωνήθηκαν σε τοπικό επίπεδο ώστε να λάβουν γνώση οι σχετικοί παράγοντες για την αιχμή της επιστήμης και για τις τελευταίες εξελίξεις και επιστημονικά επιτεύγματα πάνω στην οικολογία και διαχείριση των λιβαδιών.

Τα αποτελέσματα του έργου είναι διαθέσιμα στο:

Καθηγητής Μιχάλης Βραχνάκης

Συντονιστής του Ελληνικού τμήματος