Την Τετάρτη 11/4/2024, στο πλαίσιο του μαθήματος «Διαχείριση Προστατευόμενων Περιοχών» του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), πραγματοποιήθηκε εκδρομή στην Καλαμπάκα και τη Θεόπετρα Τρικάλων.

Οι 52 φοιτητές και φοιτήτριες και οι τρεις συνοδοί επισκέφθηκαν αρχικά το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών και, στη συνέχεια, το Κέντρο Τεκμηρίωσης και Εκπαίδευσης Σπηλαίου Θεόπετρας. Οι εντυπώσεις των φοιτητών/τριών από τους χώρους, τις εκθέσεις και το προσωπικό των Μουσείων και του Κέντρου ήταν πολύ καλές και όλοι/ες, πλέον, ανυπομονούν για τον προορισμό της επόμενης εκδρομής στη φύση, σε συνεργασία με το πάντα πρόθυμο προσωπικό του Γραφείου Κίνησης του Πανεπιστημίου μας!