Τη Δευτέρα 1/4/2024  και ώρα 11:30 π.μ.  έως 14:30 μ.μ , έξω από κτήριο του Τμήματος Δημόσιας και Ενιαίας Υγείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας θα βρίσκεται κινητή μονάδα του Ε.Ο.Δ.Υ. σε συνεργασία με την  Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας της Περιφέρειας Θεσσαλίας και με κατάλληλο κλιμάκιο  για να πραγματοποιήσει παρεμβάσεις πρόληψης και ευαισθητοποίησης για τον HIV/AIDS, τις Ηπατίτιδες Β και C και τη Σύφιλη.

Θα πραγματοποιηθεί δωρεάν και ανώνυμος έλεγχος με τη μέθοδο της ταχείας δοκιμασίας (rapid test) για τον ιό HIV, για τις Ηπατίτιδες B και C και για τη Σύφιλη, σε όσους φοιτητές και πολίτες το επιθυμούν, με συμβουλευτική πριν και μετά την εξέταση (pre & post counselling).

Παρακαλούνται οι φοιτητές να συμμετέχουν εθελοντικά στις ανωτέρω δράσεις και να λάβουν επιστημονική πληροφόρηση για θέματα σεξουαλικής υγείας.