Το πρόγραμμα έχει την εξής δομή:

Περίοδο μιας εβδομάδας η οποία θα ανακοινωθεί σύντομα, που περιλαμβάνει προκαταρκτικές εργασίες και προπαρασκευαστικές διαλέξεις εξ αποστάσεως με σύγχρονο και ασύγχρονο τρόπο.

Περίοδο μιας εβδομάδας [από 14/11/2022 έως και 19/11/2022] όπου το εντατικό πρόγραμμα εκπαίδευσης περιλαμβάνει φυσική παρουσία των φοιτητών στο Karelia University of Applied Sciences της Φινλανδίας, δομημένο γύρω από τις εξής θεματικές ενότητες:

• Common problems or challenges in the participating countries
    • Tourism
    • Ecosystem services
    • Attitudes of private forest owners towards non-industrial use of forests
    • Conflict management
    • Wood as biomass
    • By-products from the forest industry, e.g. bio composites
    • Energy potentials from waste (Forestry & agricultural residues)

Θα συμμετέχουν εκπαιδευτές και φοιτητές από τα ακόλουθα Πανεπιστήμια:

• University of Belgrade Faculty of Forestry, Serbia
  • University of Agriculture in Krakow, Poland
  • Mendel University in Brno, Czech Rep
  • Universidad Politecnica de Madrid, Spain
  • Inland Norway University of Applied Sciences
  • Vytautas Magnus University Agriculture Academy, Lithuania
  • Université de Lorraine, France
  • University of Thessaly Department of Forestry, Wood Sciences & Design.

Το Πανεπιστήμιο υποδοχής θα είναι το Karelia UAS (University of Applied Sciences) Finland

Η επιτυχής ολοκλήρωση του προγράμματος απονέμει στους φοιτητές 5 ECTS  και θα συμπεριληφθεί στο Παράρτημα του πτυχίου τους.

Οι μετακινήσεις των φοιτητών χρηματοδοτούνται από το πρόγραμμα Erasmus+. Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να δείτε εδώ: http://erasmus.uth.gr/gr/spoudes/%CE%B2lended-intensive-programmes

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν τα εξής δικαιολογητικά στη Γραμματεία του Τμήματος στο email:    g-fwsd@uth.gr

(Κατά την αποστολή της αίτησης θα πρέπει να αναγράφουν σαν θέμα στο πεδίο αποστολής του email: BIP Finland « Όνομα Επώνυμο»)

1. Αίτηση υποψηφίου φοιτητή/φοιτήτριας για σπουδές ERASMUS+ (μπορούν να την κατεβάσουν από: http://erasmus.uth.gr/docs/__2022-2023_copy.doc ).
  2. Πρωτότυπο πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας από τη Γραμματεία του Τμήματος όπου ανήκουν
  3. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο θα αναφέρονται και οι λόγοι εκδήλωσης του ενδιαφέροντος συμμετοχής στο πρόγραμμα
  4. Αντίγραφα πιστοποιητικών γλωσσικής ικανότητας (αναγνωρισμένα από τον ΑΣΕΠ)
  5. Αντίγραφο του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

Στο Πρόγραμμα μπορεί να συμμετάσχει κάθε φοιτητής/τρια του Τμήματος εφόσον :

• Είναι εγγεγραμμένος/η σε επίσημο πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, το οποίο οδηγεί στην απόκτηση πτυχίου ή άλλου τίτλου σπουδών, συμπεριλαμβανομένου μεταπτυχιακού και διδακτορικού.
  • Έχει επαρκή γνώση της γλώσσας στην οποία πραγματοποιούνται οι δραστηριότητες. Επαρκές θεωρείται το επίπεδο που απαιτείται από το εκάστοτε Ίδρυμα Υποδοχής. Φοιτητές που δεν διαθέτουν το απαιτούμενο πιστοποιητικό γλωσσικής ικανότητας του Ιδρύματος Υποδοχής δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα.

Kριτήρια επιλογής:

1. Πιστοποιημένη γλωσσική επάρκεια σε τουλάχιστον μία γλώσσα (Αγγλικά),
  2. Να έχουν περάσει το 80% των μαθημάτων του εξαμήνου που βρίσκονται,
  3. Άτομα με ειδικές ανάγκες,
  4. Θα συνεκτιμηθεί η συμμετοχή σε ερευνητικές δραστηριότητες του Τμήματος,
  5. Θα συνεκτιμηθεί η προηγούμενη συμμετοχή σε πρόγραμμα Erasmus,
  6. Προσωπική συνέντευξη.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής της υποψηφιότητας είναι η 20/06/2022 και ώρα 17:00 μ.μ. (αποστολή με email) στο ακόλουθο email: g-fwsd@uth.gr

Για οποιαδήποτε  επιπλέον πληροφορία οι υποψήφιοι μπορούν να επικοινωνούν

α) με το γραφείο ERASMUS στη Λάρισα: Areti BANIA International Relations Office – Erasmus+   University of Thessaly, Gaiopolis   +302410684727     http://erasmus.uth.gr/en/   aretibania@uth.gr or oep@uth.gr και να αναγράφουν σαν θέμα στο πεδίο αποστολής του email: BIP Finland « Όνομα Επώνυμο»

β)  με τον Υπεύθυνο ERASMUS του Tμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού, καθηγητή Γεώργιο Νταλό (gntalos@uth.gr) και να αναγράφουν σαν θέμα στο πεδίο αποστολής του email: BIP Finland « Όνομα Επώνυμο»

Ο Υπεύθυνος Erasmus του Τμήματος