Μία ιδιαίτερη ημέρα η 30η Μαρτίου 2022 για το Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού (ΔΕΞΥΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στην Καρδίτσα.

Σε μία πολύ όμορφη συνολική εκδήλωση από νωρίς το πρωί έως και αργά το μεσημέρι, έλαβαν χώρα επιμέρους εκδηλώσεις:

• Ορκωμοσίας αποφοίτων των Προγραμμάτων Σπουδών, των Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών «Προηγμένες Μέθοδοι Σχεδιασμού, Τεχνολογίας και Μάνατζμεντ Προϊόντων από Ξύλο» και «Πολυλειτουργική Διαχείριση Δασικών Οικοσυστημάτων & Βιοοικονομία» του Τμήματος ΔΕΞΥΣ καθώς και του ΠΜΣ του Γενικού Τμήματος Λάρισας.
  • Απονομής βραβείων αριστείας σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές,
  • Απονομής τιμητικών πλακετών καθώς και
  • Ημέρα καριέρας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφαρσάλων Τιμόθεος, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Καθηγητής Ζήσης Μαμούρης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Τεχνολογίας Καθηγητής Ηλίας Σάββας, ο Πρόεδρος του Τμήματος ΔΕΞΥΣ Καθηγητής Ιωάννης Παπαδόπουλος, η Πρόεδρος του Γενικού Τμήματος Λάρισας Καθηγήτρια Γεωργία Γκαράνη, ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας Στέφανος Θεολόγης, καθηγητές του Τμήματος ΔΕΞΥΣ και πολλοί άλλοι.

Επιδόθηκαν βραβεία αριστείας σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Τιμητικές πλακέτες απονεμήθηκαν:

• στον ομότιμο καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Κων/νο Αδαμάκη ως 1ο Πρόεδρο της Προσωρινής Συνέλευσης του Τμήματος ΔΕΞΥΣ για την πολύτιμη προσφορά του στην οργάνωση και αυτοδυναμία του Τμήματος,
  • στην Καρδιτσιώτισα Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, 8η Ολυμπιονίκη βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο για την επίτευξη του ιδεώδους του ευ αγωνίζεσθαι, αλλά και
  • στα συνταξιοδοτηθέντα μέλη του Τμήματος κ. Γεράσιμο Μπόθο και Πολυξένη Κλήμου για τις υπηρεσίες που προσέφεραν.

Το τελευταίο μέρος της εκδήλωσης περιελάβανε την ημέρα καριέρας με την παρουσίαση από τους εκπροσώπους των εταιρειών ALFA WOOD Group, ΠΑΦΟΣ ΑΒΕΕ και MVS-Associates και συζήτηση των δυνατοτήτων επαγγελματικής αποκατάστασης των αποφοίτων του Τμήματος. Έγινε μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση που κέντρισε το ενδιαφέρον των παρευρισκόμενων με τα καινοτόμα προϊόντα και διαδικασίες που οι εταιρείες παράγουν και ακολουθούν και τη μοναδικότητά τους στην ελληνική αλλά και διεθνή αγορά.

Η εκδήλωση έκλεισε με γεύμα και φυσικά με τις καλύτερες εντυπώσεις από όλους!