Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος INVEST στο οποίο συμμετέχει και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, εντός του Ιουνίου 2021 πρόκειται να πραγματοποιηθεί ένα Summer School με τη συμμετοχή όλων των εμπλεκόμενων Πανεπιστημίων [Slovak University of Agriculture in Nitra (Slovakia), University of Agribusiness and Rural Development (Bulgaria), University of Thessaly (Greece), Karelia University of Applied Sciences (Finland), Van Hall Larenstein University of Applied Sciences (the Netherlands))].

Αντικείμενο του Summer School, το οποίο θα έχει διάρκεια από 7-14 Ιουνίου 2021, είναι “Empowering regional development and innovations – Building resilience in rural communities” και απευθύνεται σε προπτυχιακούς φοιτητές που βρίσκονται τουλάχιστον στο δεύτερο έτος σπουδών, αλλά και σε μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές, με προαπαιτούμενο συμμετοχής την επαρκή γνώση της Αγγλικής γλώσσας και την όρεξη για απόκτηση νέων γνώσεων και εμπειριών. Επισημαίνεται ότι όλες οι δράσεις του Summer School θα πραγματοποιηθούν online και δεν υπάρχουν δίδακτρα συμμετοχής.

Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο: https://drive.google.com/file/d/17_1YOrd7lZxxJEKN45Jk5Tt0VM8eelfw/view?usp=sharing και για τυχόν απορίες-διευκρινήσεις μπορείτε να απευθύνεστε στον επιστημονικό υπεύθυνο του προγράμματος Καθηγητή Νικόλαο Σαμαρά – email: nsamaras@uth.gr