Τις εγκαταστάσεις του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού (ΔΕΞΥΣ) επισκέφτηκαν στις 11.3.2022 μαθητές από τρείς χώρες (Ιταλία, Τουρκία και Τσεχία) που φιλοξενούνται στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ από το 4ο Λύκειο Καρδίτσας.

Τους επισκέπτες μαθητές υποδέχθηκε ο Καθηγητής Γεώργιος Νταλός που είναι και υπεύθυνος για το πρόγραμμα Erasmus+ του Τμήματος, και αφού έκανε μια σύντομη παρουσίαση του Τμήματος και των δραστηριοτήτων του, στη συνέχεια τους ξενάγησε στα εργαστήρια όπου οι μαθητές είδαν από κοντά τον εξοπλισμό και τις ερευνητικές προσπάθειες του Τμήματος.

Οι εντυπώσεις που αποκόμισαν οι επισκέπτες ήταν θαυμάσιες, πολλοί δε μάλιστα από αυτούς, «δεσμεύτηκαν» να επισκεφτούν και πάλι το Τμήμα ΔΕΞΥΣ ως φοιτητές Πανεπιστημίων πλέον των Χωρών τους σε λίγα χρόνια μέσα από την δράση του προγράμματος Erasmus+.